Jakie standardy bezpieczeństwa powinny spełniać hale stalowe?
Inwestorzy coraz częściej decydują się na stawianie hali ze stali jako budynku, w którym można magazynować towar, prowadzić produkcję, głównie dzięki ich funkcyjności i wytrzymałości. To praktyczne rozwiązanie, które nie wymaga dużego nakładu pracy oraz ogromnych inwestycji w materiały budowlane. Jednak, aby hale były bezpieczne i komfortowe w użytku, muszą spełniać pewne standardy bezpieczeństwa.
Czym jest stalowa hala?
Hala wykonana ze stali pełni funkcję magazynu lub hali produkcyjnej. To wydzielony obszar, który wyposażony został we wszelkie niezbędne instalacje. Dobrze zaprojektowana hala pozwala na szybkie rozpoczęcie działalności wytwórczej, przechowywanie produktów przeznaczonych na sprzedaż lub oczekujących na transport. Budowa hali to przedsięwzięcie, które wymaga przygotowania odpowiedniego projektu i uzyskania stosownych pozwoleń.
Hala ma fundamenty, stalowe elementy konstrukcji oraz przykryta jest na przykład płytami warstwowymi, dzięki czemu stanowi świetną alternatywę dla murowanych budynków przemysłowych. Tak zaprojektowana hala posłuży przez wiele lat, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz.
Standardy bezpieczeństwa hali ze stali
Hale wykonane ze stali to całoroczne budynki, które, aby były bezpieczne w użytkowaniu, muszą być zaplanowane, wykonane i zmontowane przez fachowców. Projekt powinien uwzględniać obciążenia fundamentów czy elementów konstrukcji, zwłaszcza jeśli na ich terenie znajdują się maszyny i urządzenia. Przez to, że znajdują się tam rozmaite instalacje, powinny też spełniać normy bezpieczeństwa, przede wszystkim te związane z przepisami BHP i ppoż.
Muszą być odporne na zmienne warunki pogodowe oraz zapewniać odpowiednią wentylację pomieszczeń. Wszystkie instalacje elektryczne i sanitarne muszą być poddawane regularnym przeglądom. W hali powinien panować ład i porządek, wszystkie wyjścia i niebezpieczne strefy powinny być właściwie oznakowane. W widocznym miejscu należy umieścić też gaśnice i pozostały sprzęt niezbędny do zachowania bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.