Najważniejsze etapy budowy hali magazynowej
Przedsiębiorcy, którzy decydują się na budowę hali magazynowej, muszą liczyć się z tym, że proces wymaga załatwienia stosownych formalności oraz z czasem, który wiąże się ze wzniesieniem konstrukcji. W zależności od tego, jaki rodzaj obiektu wybiorą, czas może się różnić. Właściciele firm coraz częściej decydują się na budowę hal z płyt warstwowych, ponieważ budowa trwa o wiele krócej niż w przypadku tradycyjnych obiektów, a do tego jest tańsza. Jakie są najważniejsze etapy budowy hali magazynowej?
Przygotowanie projektu hali i prefabrykacja elementów do budowy
Pierwszym krokiem, który należy podjąć, decydując się na budowę hali magazynowej, jest przygotowanie projektu. Aby było to możliwe, trzeba również zdobyć odpowiednie pozwolenia. Mowa tutaj przede wszystkim o decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz o decyzji środowiskowej. Po przygotowaniu wspomnianej dokumentacji należy jeszcze uzyskać pozwolenie na budowę.
Dopiero wówczas można rozpocząć prace związane ze wzniesieniem konstrukcji stalowej. Prefabrykacja elementów to etap, który rozpoczyna budowę. Nowoczesne technologie pozwalają zaprojektować i wyprodukować trwałe elementy poza miejsce budowy. Bardzo ważne jest zabezpieczenie ich, na przykład powłoką antykorozyjną, dzięki czemu hala będzie trwalsza i bezpieczniejsza.
Jak wygląda montaż hali magazynowej?
Załatwienie kwestii formalnych i prefabrykacja elementów do budowy to połowa sukcesu. Przed montażem hali konieczne jest przygotowanie podłoża. Chodzi tutaj przede wszystkim o prace ziemne, czyli wyrównanie terenu, na którym zostaną wylane fundamenty. Kolejnym krokiem jest przymocowanie do nich elementów konstrukcji, rozpoczynając od ram głównych, a kończąc na montażu obudowy.
Ostatnim krokiem podczas budowy hali magazynowej jest oczywiście wykończenie. W tym przypadku zakres prac jest uzależniony od potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa, jednak składa się na nie między innymi montaż instalacji elektrycznych czy wentylacyjnych, a także wybetonowanie posadzki. W razie potrzeby można zagospodarować również powierzchnię, która otacza nowo powstałą halę magazynową.